Постачання неякісних китайських аптечок у військові частини ЗСУ супроводжуються рейдерською атакою на єдиного українського виробника аптечок. У розпал війни робиться спроба перерозподілити ринок замовлень Міноборони на цей життєво важливий для бійців ЗСУ товар.
Скандал навколо силового тиску на єдиного українського виробника аптечок для ЗСУ, компанію «Київгума» обростає новими подробицями. Кримінальна справа, порушена Національною поліцією проти підприємства за підозрою у завищенні цін на аптечки, розвалюється на очах. Оскільки досудове розслідування затягується через відсутність підстав, «Київгума» самостійно звернулася до експертних організацій та отримала документальний висновок про ціну ринку на момент постачання. Як повідомив «Бізнес Телеграфу» гендиректор виробника Андрій Острогруд, таким чином підтверджено безпідставність звинувачень, що у разі потреби буде використано у суді.
Тим часом, стало відомо, що фокус уваги правоохоронців змістився з «Київгуми» на компанії, які поставили в Україну китайські аптечки сумнівної якості через литовську фірму-посередника. Досі не відомо, хто за цими «литовцями» стоїть, коли за якою ціною та за погодженням з ким відбувалися поставки. Але очевидно, що кримінальна справа проти «Київгуми» та просування китайських аптечок в Україні є результатом зусиль однієї й тієї ж впливової групи осіб.
Схоже, саме тому кримінальна справа проти єдиного вітчизняного виробника аптечок, незважаючи на відсутність висунення звинувачень, досі не закрита. Формально досудове розслідування може тривати до 18 місяців.
Китайські аптечки «під прикриттям»
Наприкінці серпня начальнику медичної служби 82-ї окремої десантно-штурмової бригади Антону Шевчуку, який попросив Командування медичних сил замінити неякісні китайські турнікети, оголосили «сувору догану». Про це повідомила волонтерка Оксана Корчинська, до якої начмед звертався за допомогою у заміні неякісних аптечок. За інформацією «Бізнес Телеграфу», йдеться про партію з близько 40 000 аптечок, яку ще минулого року намагалися продати благодійному фонду United24 через українську фірму-посередника, але тоді угода зірвалася.
Ділки на цьому, схоже, вирішили не зупинятися і, судячи з інформації із частин ЗСУ, змогли поставити сумнівні аптечки військовим. Наприкінці липня 2023 року з’ясувалося, що непридатність турнікетів із китайських аптечок підтверджено тестами державного підприємства «Укрметртестстандарт». Незважаючи на це, комісія Міноборони провела перевірку та вирішила не відкликати аптечки, від яких залежать життя бійців ЗСУ.
Активне просування китайських аптечок у ЗСУ відбувається одночасно із брудною спробою перерозподілити ринок із залученням групи зацікавлених осіб у правоохоронних органах.
Атака на «Київгума»
У розпорядженні «Бізнес Телеграфу» є документи, що проливають світло на виконавців рейдерської атаки на компанію «Київгума».
Національна поліція вже два місяці намагається знайти хоч якісь зачіпки, щоб звинуватити компанію. Для цього на вивчення взято усі документи постачальника аптечок за 2021-2022 роки. За цей же період аналізуються дані операторів зв’язку за телефонними номерами, які належать керівнику «Київгуми» Андрію Острогруду та навіть командуванню медичних сил ЗСУ. Водночас, Державна податкова служба збирає інформацію про платежі «Київгуми» за останні 2,5 роки для передачі Національній поліції.
Генеральний директор компанії Андрій Острогруд вважає, що метою тиску силовиків є спроба відтіснити «Київгуму» від прямих контрактів із Міністерством оборони. На його думку, таким чином координатори рейдерської атаки хочуть розчистити місце для фірми-посередника, яка продаватиме для ЗСУ дешеві китайські аптечки.
Хто стоїть за китайськими аптечками?
Скандал навколо аптечок з Китаю припав на другу половину липня, коли волонтерка Оксана Корчинська повідомила про постачання українським бійцям неякісних турнікетів, а також звичайну марлю замість хімічного кровоспинного бинту. За даними волонтера, на фронт завезли 40 тисяч неякісних китайських турнікетів. Корчинська зазначила, що минулого року спостерігалися спроби постачання такої продукції в частині ТРО. Але тоді цю операцію вдалось заблокувати.
За словами Андрія Острогруда, лобіювання китайської продукції з боку окремих високопоставлених силовиків спостерігається із середини 2022 року. Тоді до нього приїжджав підприємець, якийсь Олександр, із пропозицією… «розділити ринок». Частина шпиталів, через які здійснюється постачання на ЗСУ, залишила б собі «Київгума», а решта — фірма-прокладка, яка працює з китайським товаром. Отримавши відмову, непроханий гість попередив про майбутні проблеми з контрактами Міноборони та можливу кримінальну справу. Нинішній тиск із боку силовиків підприємець вважає прямим наслідком цих загроз.
«Київгума». Хто робить рейдерську атаку?
Згідно з документами, які є у розпорядженні «Бізнес Телеграфу», 5 липня слідчий суддя Печерського районного суду Шапутько С.В. схвалив тимчасовий доступ до речей та документів Андрія Острогруда у кримінальній справі щодо закупівлі аптечок за завищеними цінами. Жодних доказів завищення ціни у судовому рішенні не наведено. Клопотання про це судове рішення здійснив слідчий Нацполіції Андрій Гречаний. Згідно з документами, кримінальну справу він порушив ще 12 квітня 2023 року.
Вже 10 липня той же слідчий Андрій Гречаний робить ще одне клопотання до Печерського районного суду щодо доступу до документів у податковій компанії «Київгума». І знову отримає схвалення, цього разу рішенням судді Остапчук Т. В. Цього разу у судовому рішенні наводяться хоч якісь аргументи слідчого у кримінальній справі. Зокрема, Андрій Гречаний повідомив про підвищення ціни аптечки виробництва «Київгуми» у вересні 2022 року на 8,3% (!) порівняно з контрактом липня 2022 року.
Той факт, що за цей час подорожчала електроенергія, пальне, імпортні складові аптечки для ЗСУ, слідчий Андрій Гречаний міг встановити звичайним запитом на підприємство. Коли такий запит все ж таки з’явився, з’ясувалося, що слідчого цікавить вся фінансова документація «Київгуми» за 2021 та 2022 роки. Водночас гендиректор компанії Андрій Острогруд почав отримувати інформацію про підготовку маски-шоу — обшуків на його підприємстві з використанням силовиків. Не чекаючи на таких гостей, Андрій Острогруд відправив до слідчого адвокатів з повним переліком документів.
Під час передачі документів між адвокатами та слідчим відбулася цікава розмова. Він зізнався, що у цій справі є лише «секретарем». Мовляв, координація справи здійснюється згори.
Підтвердженням цього стала активізація тиску з іншого боку – Податкової служби. Податківці Броварів за наказом згори підготували копії всіх звітів «Київгуми» за останні роки. Пошуки хоч якихось фактів несплати податків поки що ні до чого не призвели. Справа в тому, що за 2022 рік «Київгума» сплатила 48 мільйонів гривень податків, а за півроку 2023 майже 60 мільйонів.
«Київгума». Далі буде…
До кого саме вгору ведуть ниточки, за які смикають координатори рейдерської атаки на єдиного постачальника аптечок для ЗСУ, поки що невідомо. Очевидно, що надумана кримінальна справа та пошук податківцями будь-яких порушень на «Київгумі» пов’язані. Також не викликає сумніву інтерес деяких високих чиновників у державних силових структурах організувати масштабні постачання в Україну дешевих китайських аптечок замість українських. Деталі рейдерської атаки на «Київгуму» мають негайно стати предметом розслідування НАБУ та ГБР. «Бізнес Телеграф» надасть цим органам усю зібрану інформацію. У тому числі й ту, яку поки що не вдалося підтвердити документами.
Тим часом «Київгума» продовжує постачати аптечки для ЗСУ через німецький Бундесвер. Міноборони Німеччини через німецьку компанію десятки років займається тактичною медициною, здійснила аудит виробництва, погодила зразки аптечок та відповідно підписала чинні контракти на постачання.
Водночас, за інформацією «Бізнес Телеграфа», зараз у частинах ЗСУ здійснюється перевірка потреби в аптечках. Не виключено, що задовольнити її знову спробують нібито «волонтерською допомогою» у вигляді китайського мотлоху.
