Джерело: Телеграм-канал журналиста Євгенія Плінського.
Вийшов щомісячний огляд НБУ по макроекономічній ситуації де можна знайти багато цікавої статистики.
Дуже сумно виглядає історія з нашим стратегічним експортом, як аграрним, так і металургійним.

На піку експорту, в березні 2023 ми вивезли 7.4 млн. тонн зерна.
При цьому падіння експорту пов’язане не лише з блокуванням зернового коридору.
Атака росії на дунайські порти підвищила вартість фрахту та страхування, а якість нашого зерна, якого доречі зібрано більше ніж у 2022, впала, що спричинило зменшення закупівельних цін.

З металом теж все погано.
По-перше, підрив росією Каховської ГЕС суттєво зменшив обсяги виробництва ГМК, а по-друге вплинув низький попит в ЄС.
В сухому залишку маємо суттєве падіння як експорту, так і надходження валютної виручки в країну, при цьому обсяги імпорту зростають.

А цей слайд з огляду НБУ ще сумніший за попередні. Стосується він адаптації українців в ЄС.
ООН оцінює кількість мігрантів з України на рівні 6.2 млн. людей.
Лише 100 тисяч українців повернулась в липні, а більшість продовжує знаходити себе в економіці ЄС.
У липні 2022, лише 30-35% біженців мали постійну роботу в Європі, а 50% взагалі були безробітними.
За рік картина змінилась повністю.
50% вже мають роботу на повний робочій день і лише 25 залишаються взагалі без роботи.
Як повертати цих людей?
Що їм запропонувати?
Після війни нам потрібен Новий суспільний договір. Але не у вигляді «міфічної ізраїлізації», якої навіть в Ізраїлі немає.
А нова, вільна країна в усіх галузях: інформація, економіка, особисті свободи.З урахуванням реалій 21 століття цифрового суспільства споживання, а не з алюзіями на сталінські часи.
А це означає, що більше ніякого блокування кордонів, жодних обмежень свобод навіть у період ВП, добровільна служба в армії.Економіка вільних підприємців та суспільство вільних людей. Інакше матері будуть відправляти дітей за кордон як тільки виповниться 16 років. А якщо буде заклик жінок – то й дочок.
Подивіться на динаміку у зайнятості наших біженців за кордоном. Вже 70% знайшли роботу. Чи повернуться вони до закритої залізної завіси країни? Чи приїхали б мільйони євреїв до Ізраїлю, якби це була закрита на замок країна?
Тому всі плани побудувати в Україні після війни аналог «КНДР» призведе лише до відтоку населення через усі щілини. І ніхто не повернеться. Сильніше ми станемо?
